
Kan byggprodukter återanvändas samtidigt som man lever upp till gällande tekniska krav? Nu föreslår forskare på Lunds Universitet en process som underlättar bedömningen av bland annat innertaksplattor och dörrar inför återbruk. Producenten Saint-Gobain Ecophon har tagit fram en tjänst för återanvändning av akustikplattor som dessutom kan ge intäkter för fastighetsägaren.Läs artikeln som pdf här
Byggbranschen har arbetat länge med återbruk men volymerna är små och det finns både marknads- och policymässiga hinder på vägen. Det konstaterar en studie om hållbar hantering av byggavfall som gjorts på Lunds Universitet där man tittade på återanvändning av olika byggprodukter.
– Ett hinder är att byggreglerna kan ha ändrats sedan produkterna ursprungligen togs fram, säger Margaret McNamee som är professor på brandteknik på Lunds Universitet och ledde studien. Ett annat är att de begagnade produkterna kan sakna märkningar och provningsresultat.
Förslag till återbruksprocess
För att underlätta återanvändning har forskarna tagit fram steg-för-steg processer för några byggprodukter. Återbruksprocessen för innertaksplattor – illustrerad i figur 1 – handlar om att identifiera produkten, fastställa de tekniska egenskaperna och demontera och montera enligt instruktioner.
– Man tänker inte alltid på att innertaksplattor av mineralull har brandtekniska egenskapskrav, menar Margaret McNamee. Nya plattor har en brandsäkerhetsdokumentation men hur de behandlats senare kan påverka brandegenskaperna.
– Även vid återbruk av olika material i en byggnad behöver man följa gällande lagar och tekniska krav, poängterar hon.
Studien efterlyser nytt tänkande och mer kunskap om återbruk i alla led av byggprocessen. Man vill också gärna hitta fler pilotprojekt.

Återbruk ska vara enkelt
Ett företag som skapat nya processer för cirkulära flöden är Saint-Gobain Ecophon som producerar akustikplattor.
– Akustikplattorna görs till stor del av återvunnet glas men det allra bästa är att återbruka dem så länge som möjligt, säger Erika Edlund, hållbarhetspecialist på Ecophon i Hyllinge.
Kruxet är ofta att hantering ska fungera i praktiken, från rivning till att produkterna används på nytt.
– Det ska vara enkelt att göra rätt, säger Karina Wisniewska som är Service Range Manager på Ecophon. Vår tjänst SoundCircularity innebär därför ett antal tydliga steg som vi kan följa tillsammans.
Inför nedtagning av ett innertak skickar Ecophon färdigt emballage och klara instruktioner. Hela plattor ska tas ner försiktigt och läggas vartefter i kartonger. Plattor som skurits till eller där det finns hål slängs i egna säckar inför återvinning. Ecophon ser till att allt hämtas från byggplatsen så fort nertagningen är klar. Läs artikeln som pdf här

Leena Kossila
Författare till:
Circular Logistics in the Nordics,
Cirkulär logistik och Cirkulära
materialflöden i praktiken















